Vysávanie naše každodenné

V ktorej domácnosti dnes nenájdete vysávač? Takmer v každej. Prax a iné nečistoty na nás číhajú z každého rohu a práve vysávanie je najľahší, najrýchlejší a najúčinnejší spôsob, ako sa ho zbaviť. Všetko má však svoju históriu a výnimkou nie sú ani vysávače – naši verní pomocníci.

 

Kým prvé vysávače vážili aj niekoľko desiatok kíl a vysávanie sprevádzal veľký hluk a niekoľko ľudí, dnes je to úplne naopak. Dnešné vysávače sú čoraz tichšie, jednoduchšie na manipuláciu a ovládanie. Vyčistiť s nimi môžete čokoľvek, stačí si len správne vybrať.

 

Trh v súčasnosti ponúka širokú ponuku vysávačov a umožňuje spotrebiteľovi vybrať si z mnohých variácií až po robotické vysávače. Zatiaľ čo na podlahy sú najlepším riešením vysávače so schopnosťou filtrovať prach, tak na koberce je najúčinnejší sací výkon.

 

Porovnávame vreckové a bezvreckové vysávače 
Odpovedať na otázku, či je lepší vreckový alebo bezvreckový vysávač nie je vôbec jednoduché. Lepšie povedané – jednoznačné. Obidva typy vysávačov totiž ponúkajú množstvo výhod a je len na vás, pre aký druh sa rozhodnete. Vo všeobecnosti môžeme vreckové vysávače považovať za omnoho hygienickejšie, a to z toho dôvodu, že vrecká sú jednorazové a stále sa vymieňajú za nové. Navyše tie vysávače, ktoré disponujú so šikovne riešeným uzáverom, zlepšujú manipuláciu s odpadom a zabraňujú úniku vysávanej špiny opäť do prostredia. Avšak, nevýhodou tohto druhu vysávačov je výkon, ktorý klesá spolu s objemom prachu vo vrecku. V tomto majú zas výhodu cyklónové vysávače, pri ktorých absentuje potreba kupovať vrecká. Novinkou na trhu sú aj samočistiace filtre, ktoré spolu s malou obsluhou obnovujú priepustnosť vzduchu a výkon vysávača.

Pomocníci ideálni do kuchyne

Do kuchyne sa ako najlepší „vysávací“ pomocníci javia ručné vysávače. Samozrejme, ak do úvahy neberieme našich štvornohých miláčikov, ktorí sledujú kde a kedy vám niečo spadne na zem. Okrem tých vysávačov ( a teraz sme sa vrátili k tým technickým), ktoré sú určené viac-menej na suché vysávanie, existujú i modely, ktoré sú schopné poradiť si i s rozliatou tekutinou či inými nečistotami. Štandardnou výbavou pri tomto druhe vysávačov býva stojan s automatickým nabíjaním.

 

Vysávače typu „všetko v jednom“

V súčasnosti takzvané viacúčelové vysávače okrem suchého vysávania umožňujú tiež vysať vlhko, tekutinu či dokonca tepovať koberce alebo aj gauče. S pomocou špeciálnych nadstavcov si takéto vysávače poradia i s lepkavou špinou alebo tvrdými podlahami.

 

Vysávače, ktoré myslia na naše zdravie

Aj vás pri vysávaní bolí chrbtica? Výrobcovia vysávačov myslia aj na tento problém. Pri výskumoch sa totiž zistilo, že až 71% ľudí pri vysávaní pociťuje nepríjemné pocity, ba až bolesť v chrbte. Výrobcovia sa teda rozhodli vysávanie nám uľahčiť a vymýšľajú rôzne ergonomické vysávače. Ako asi vyzerajú? Ovládania priamo pod rukou, špeciálna ergonomická rukoväť a otočné pripojenie hadice poskytujú pohodlné vysávanie bez zohýnania sa. No nebrali by ste?

 

Kýchate a ráno sa zobúdzate s plným nosom?

Začneme otázkou. Viete, koľko častíc prachu môže byť v uzavretej miestnosti? Až 2,5 milióna. A čo je výsledkom tohto veľkého čísla? Neustále rastúce alergické ochorenia, ktoré vedú k väčším nárokom na čistotu v dome či byte. Našťastie, moderná technológia je už na takej úrovni, že dokáže účinne odstraňovať aj častice, ktoré v domácom prostredí žijú dlhšie a tak negatívne pôsobia na ľudský organizmus. Takzvané antialergické vysávače dokážu oproti tým klasickým zachytiť až 99,9 percent peľu, alergénov alebo prachu.

 

Sme čoraz náročnejší

Ako stále dopredu postupuje technika, tak i naše nároky na čistotu domácnosti a parametre vysávača. Tomuto trendu sa, samozrejme, prispôsobujú i samotní výrobcovia, ktorí svoje produkty označujú čoraz kvalitnejšími vlastnosťami. Ktoré sú to?

 

  1. Satie, satie a ešte raz satieV súčasnosti špička na slovenskom trhu dosahuje sací výkon až 500 W. Ak na nástroji nenájdete tento výkon, hľadajte aspoň príkon. Ten sa uvádza vo wattoch a vyjadruje spotrebu vysávača.
  2. HlučnosťV dnešnej rýchlej a hlučnej dobe sme radi, keď máme aspoň na chvíľu pokoj a ticho. A to si k srdcu berú i výrobcovia vysávačov, ktorí si za úlohu dávajú čo najmenší zvuk a hlučnosť zariadenia. Štandardne sa hladina hlučnosti dnes pohybuje medzi 67 až 82 decibelmi a stále sa znižuje. Uvidíme, čo prinesie čas. Možno o pár rokov ani nebudeme vedieť, že vysávame.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>