Roboty a nezamestnanosť

Vývoj robotov a robotiky môže mať aj negatívne spoločenské dopady. Roboty sa stávajú dôležitou súčasťou v mnohých moderných výrobných závodov, kde tak môžu nahrádzať stále viac ľudí a tým pádom byť dôvodom ich nezamestnanosti. Na druhej strane však rastie dopyt po pracovníkoch, ktorí sa vyznajú do samotnej robotiky.

Podľa niektorých analytikov však roboty tak či onak zvýšia nezamestnanosť ľudí, keďže dnešná ekonomika ešte nie je pripravená na absorbovanie robotov bez toho, aby nahradili ľudí, pretože tieto stroje sú navrhnuté presne na to, aby nahrádzali činnosť robotníkov na mnohých pozíciách. Negatívny dopad teda majú stroje hlavne na manuálne a opakujúce sa činnosti a zamestnania, zatiaľ čo pozitívne ovplyvňujú počet miest pre skúsených technikov, inžinierov a špecialistov. Tieto špecializované pozície však nikdy nebudú obsadzované v takom množstve, ako bežné robotnícke posty a tak vzniká nerovnováha, ktorá má za následok rast nezamestnanosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>