Čím sa zaoberá robotika?

Robotika je odbor technológie, ktorý sa zaoberá navrhovaním, konštrukciou, činnosťou, výrobou a použitím robotov a počítačových systémov, ktoré používajú na na riadenie, snímanie okolia a spracovávanie prijatých informácií. Tieto technológie sa používajú na uľahčenie či úplné nahradenie ľudskej práce, ako napríklad robotické vysávače. Čoraz viac sa tiež kladie dôraz na robotov inšpirovaných prírodou, na takzvanú bio-inšpirovanú robotiku.

Koncept a idea výroby strojov, ktoré konajú autonómne, pochádza už z klasicizmu, no výskum funkcionality a potencionálnej užitočnosti robotov sa rozšíril až v dvadsiatom storočí. Historickým vývojom boli roboti čoraz viac navrhovaní tak, aby napodobňovali ľudí a ľudské postupy pri činnostiach. Dnes je robotika stále rastúcou oblasťou výskumu a vývoja. Navrhujeme stále viac robotov, ktorí nám potom pomáhajú v domácnostiach, priemysle či napríklad vo vojne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>